Sałatka warstwowa gyros (z sałatą lodową)

Przez Izabela

Któż nie zna sałatki gyros? Nie wiem jak Ty, ale ja nie jadłam jak dotychczas dwóch identycznie smakujących sałatek gyros. Wszystkie różniły się dodatkami, ich ilością, użytym sosem itp. Przepis, który dzisiaj prezentuję powstał z błahego, a zarazem istotnego powodu. Moje dzieci, zwłaszcza córka, chętnie sięgają po świeże warzywa, lecz nie chcą się przekonać do sałatek. Natomiast bardzo lubią kebab, co z kolei mi nie do końca odpowiada. Postanowiłam więc nieco zmodyfikować standardowy przepis na sałatkę gyros uwzględniając kubki smakowe moich dzieci. Cel został osiągnięty. Zapraszam Cię poniżej po przepis.

SKŁADNIKI:

sałata lodowa – 1 sztuka
pomidor – 3-4 sztuki (w zależności od odmiany i wielkości)
ogórek świeży – 1 duża sztuka
kukurydza – 1 puszka
filet z piersi kurczaka – 2 sztuki
przyprawa do kebaba/gyrosa
sól, pieprz, olej

gotowy sos czosnkowy
lub:
jogurt naturalny – 4 łyżki
majonez – 4 łyżki
czosnek – 4 ząbki

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

Zacznij od przygotowania wszystkich składników – podziel sałatę na cząstki, pokrój pomidory w jednocentymetrową kostkę, pokrój ogórka w kostkę tej samej wielkości. Wylej zalewę z puszki, a kukurydzę opłucz pod bieżącą wodą.

Następnie pokrój mięso w kawałki wielkości jednego kęsa. Skrop je olejem i dokładnie wymieszaj tak, by żaden kawałek nie był suchy. Oprusz mięso solidnie przyprawą do kebaba/gyrosa i ponownie wymieszaj. Rozgrzej patelnię i przesmaż mięso mieszając je od czasu do czasu. Proces smażenia nie powinien trwać zbyt długo by mięso nie było suche i twarde. Ma być soczyste. Gotowe mięso przełóż do miseczki i odstaw do wystudzenia.

Przygotuj sos czosnkowy: połącz ze sobą majonez, jogurt naturalny i czosnek przeciśnięty przez praskę. W razie potrzeby możesz delikatnie posolić sos, ewentualnie dodać do niego świeży koperek.

Przygotuj naczynie, w którym zamierzasz serwować sałatkę. Ja wykorzystałam dwa naczynia. Układaj przygotowane wcześniej składniki wg następującej kolejności:

połowa sałaty lodowej
pomidory (oprusz je delikatnie solą i pieprzem)
ogórek
kukurydza
mięso
sos czosnkowy
pozostała część salaty

Smacznego!

You may also like

Zostaw komentarz